بنیاد دانش

بنیاد دانش و گام‌های آن در راستای تحقق عدالت آموزشی

 

موسسه خیریه همیاران توسعه دانش با نام بنیاد دانش توسط جمعی از خیرین و اساتید دانشگاهی به ثبت رسید. این موسسه با هدف حمایت و هدایت تحصیلی به همراه توانمندسازی دانش‌آموزان بی‌بضاعت تشکیل شده است. بنیاد دانش تصمیم دارد در روند کاهش فقر در مسیر توسعه آموزشی اثر گذاشته و با آموزش منابع انسانی خلاق جامعه؛ آینده‌ای شکوفاتر را ترسیم کند و توسعه دهد. این موسسه بر مسئولیت‌پذیری، نوع دوستی و روحیه کار گروهی پایبند است و در نظر دارد که با حمایت و بورسیه کردن افراد تحت نظر، عزت نفس آن‌ها را افزایش داده و با آموزش موثر، در تربیت صحیح آن‌ها نقش داشته باشد. 

خدمات بنیاد دانش برای برقراری عدالت آموزشی 

موسسه همیاران توسعه دانش برای رسیدن به اهداف خود، استراتژی‌هایی پیاده کردند. در این برنامه ریزی سعی شده است که به تمامی نیازها و مواردی که به بورسیه شوندگان کمک می‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرند و در آن حرکت کنند؛ پرداخته شود. بنیاد دانش، خدماتی ارائه می‌دهد که تربیت، آموزش و معیشت دانش آموزان را پوشش خواهد داد و محیطی عادلانه برای آموزش و پرورش آن‌ها فراهم می‌آورد. در ادامه به گامهای این بنیاد در راستای تحقق عدالت آموزشی پرداخته شده است. 

خدمات آموزشی 

بنیاد دانش با تمرکز بر مسئله آموزش دانش آموزانی که نیازمند هستند؛ در راستای تحقق عدالت آموزشی قدم برمی‌دارد. در واقع این مجموعه خدمات آموزشی را برای بورسیه‌های خود فراهم آورده است که به موفقیت تحصیلی آن‌ها کمک می‌کند. به نوعی این خدمات آموزشی تامین‌کننده نیازهای آموزشی افراد خواهد بود. از عمده‌ترین خدمات آموزشی بنیاد دانش می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی، کلاسهای تقویتی‌، مشاوره و هدایت تحصیلی، خدماتی جهت انتخاب رشته مناسب، اختصاص راهبر آموزشی و بهینه‌سازی مدارس بورسیه‌ها اشاره کرد. همچین این موسسه بخشی از فعالیت خود را به تهیه لوازم التحریر و کتب آموزشی و کمک هزینه تحصیلی اختصاص داده است. بنیاد دانش با قرار دادن راهنمای آموزشی و تربیتی به صورت حضوری و غیرحضوری نظارت می‌کند. علاوه بر آن راهبران آموزشی برای مشاوره و نظارت بر راهنمایان در این موسسه فعالیت می‌کنند تا از وجود حمایت‌ها و خدمات گفته شده، اطمینان یابند. 

حمایت از استعدادهای خاص 

یکی از گام‌های بنیاد دانش در راستای تحقق عدالت آموزشی، فراهم کردن شرایطی است که افراد با استعدادهای خاص نیز بتوانند در آن رشد کنند. چرا که بسیاری از افراد وجود دارند که با استعداد در زمینه‌های مختلف هنری و ورزشی جز نخبگان محسوب می‌شوند؛ اما با پرورش ندادن استعدادهای خود و البته عدم وجود شرایط مناسب؛ در مسیر موفقیت جامانده و حق آن‌ها ضایع می‌شود. این موسسه با هدف حمایت این دانش آموزان یا دانشجویان مستعد نیازمند، بستری برای شکوفایی بهتر آن‌ها فراهم می‌کند. از جمله خدماتی که توسط بنیاد دانش به بورسیه‌ها جهت شناسایی و پرورش استعدادهای آن‌ها ارائه می‌شود؛ فعالیتهایی برای استعدادیابی کودکان و نوجوانان است. در این حوزه به برگزاری کارگاه‌های استعدادیابی و معرفی بورسیه‌ها به مراکز ویژه پرداخته می‌شود تا بستر مناسبی برای رشد آن‌ها به وجود آید. 

مهارت آموزی و کارآموزی

بنیاد دانش در تلاش است که علاوه بر فراهم آوردن خدمات مناسب برای همه بورسیه‌ها، آن‌ها را به صورت کارآموز نیز پرورش دهد. در واقع هدف اصلی این موسسه مهارت آموزی و اشتغال بورسیه‌ها است. بنیاد دانش سعی دارد با گذاشتن توانمندی‌های خود، خدمات مهارت آموزی و اشتغال را با شرایط محیطی همسو کند و با تربیت نیروی ماهر و متخصص مورد نیاز جامعه؛ کارآفرینان مجربی پرورش دهد. برای تحقق این برنامه‌ها، موسسه همیاران توسعه دانش آمادگی خود را برای کمک در جهت استعدادیابی شغلی و برگزاری کارگاه‌های تخصصی و عمومی برای علاقمندان اعلام کرده است. همچنین در میان فعالیت‌های این موسسه، برنامه‌های در راستای بازدید از مراکز و کارگاه‌های حرفه آموزی به دلیل آشنایی بیشتر با مشاغل قرار دارد که به انتخاب درست شغل بورسیه‌ها کمک خواهد کرد. 

حمایت‌های مشاوره‌ای و استعدادیابی 

یکی از مهمترین گام هایی که توسط موسسه بنیاد دانش در راستای تحقق بهتر عدالت آموزشی صورت می‌گیرد؛ حمایت تربیتی، مشاوره و خدمات روانشناختی است. این حمایت‌ها به اقداماتی اطلاق داده می‌شود که از جانب این موسسه در اختیار بورسیه‌ها قرار می‌گیرد تا مراقبت بهتری از سلامت روح و روان خود داشته باشند. حفظ روحیه و برخورداری از سلامت روان باعث می‌شود که فرد در مسیر تحصیل مانعی نداشته باشد. مشاوره‌های فردی و خانوادگی، برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت زندگی، تبلیغ فرهنگ کتابخوانی و پادکست و توجه به اهمیت آگاهی و آموزش اصول اخلاقی، از جمله اقدامات بنیاد دانش در راستای حمایت تربیتی است. همچنین بنیاد دانش؛ دانش آموزانی را که از نعمت پدر یا مادر محروم بوده یا بدسرپرست هستند را در اولویت خدمات خود قرار داده است. بدین صورت که با ارائه مشاورهای آموزشی و روانشناسی، برگزاری اردوهای تربیتی میان دانش آموز و خانواده آن سعی دارد که محیطی امن برای آرامش و روان بورسیه‌ها فراهم آورد. 

حمایت‌های مددکاری و معیشتی 

از اقدامات دیگر بنیاد دانش که برای خدمات بهتر برای بورسیه‌ها ارائه می‌شود؛ حمایت‌های مکمل است. این حمایت‌ها در سه دسته حمایت مددکاری، مالی و معیشتی، پزشکی و دندانپزشکی وجود دارند. در بخش مددکاری، منازل و شرایط زندگی دانش آموز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به کمک همیاران عمومی بهبود یابد. برای حمایت مالی و معیشتی، ماهانه مبلغی به بورسیه‌ها برای کمک به امور تحصیلی و معیشتی آن‌ها پرداخت می‌شود. همچنین اعطاء بسته‌های غذایی، اهداء پوشاک، وام و کمک به اشتغال خانواده بورسیه‌ها از دیگر خدمات معیشتی بنیاد دانش به شمار می‌رود. درمان رایگان و کمک هزینه‌های پزشکی از خدمات درمانی این مجموعه محسوب می‌شود. 

عملکرد بنیاد دانش در جهت اجرای عدالت آموزشی 

بنیاد دانش که با همیاری خیرین و استاید آموزشی تشکیل شده است. با هدف شرایطی برای تحصیل بهتر برای دانش آموزان مستعد و نیازمند فعالیت می‌کند و خدماتی برای آموزش بهتر، حفظ و تقویت سلامت روانی و جسمانی، کمک هزینه‌های مالی، معیشتی و درمانی به بورسیه‌ها ارائه می‌دهد. این مجموعه با برداشتن چنین گام‌هایی کمک بزرگی به تحقق عدالت آموزشی می‌کند. در واقع با بستر‌سازی مناسب باعث می‌شود که افراد نیازمند نیز بتوانند به رشد و تحصیل خود ادامه دهند. 

آخرین اخبار بنیاد دانش

همیار بورسیه

همیار تخصصی

کمک های نقدی