بنیاد دانش

۳ گام مهم در استعدادیابی شغلی نوجوانان

موفقیت از درون ما سرچشمه می‌گیرد. حتی اگر افرادی هستند که به ما آموزش و انگیزه می‌دهند و ما را تشویق می‌کنند، آنچه انجام داده و به دست می‌آوریم به ما بستگی دارد. ما مسئول موفقیت خود هستیم. همان طور که می‌دانید، همه ما برای انجام کارهای مشابه ساخته نشده‌ایم. همه ما متفاوت هستیم و به همین دلیل ترکیبی منحصربه‌فرد از توانایی‌ها و خواسته‌ها را داریم. این عامل همان چیزی است که هدف منحصر به فرد ما را در زندگی ایجاد می‌کند. استعدادیابی شغلی برای نوجوانان یکی از نکات مهم در موفقیت است.

اگر به موفق‌ترین افراد جهان نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این افراد دارای وجوه مشترکی هستند. این افراد مهارت‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فرد خود را کشف کرده و با آن‌ها کاری انجام داده‌اند. این افراد بر روی استعدادهای خود تمرکز کرده و از آنها برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کنند. این استعدادها در زمینه‌های مختلفی ممکن است پدیدار شوند اما در میان همه آن‌ها، استعدادیابی شغلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

هنگامی که ما کاری را انجام می‌دهیم که در آن استعداد داریم، از آن لذت می‌بریم. همچنان که زمان و انرژی خود را صرف کارهایی می‌کنیم که ما را به هیجان می‌آورد، به خوبی در آن می‌درخشیم. اگر استعدادیابی شغلی در سنین پایین رخ دهد، تأثیر آن در پیشبرد اهداف جامعه بسیار بیشتر خواهد بود. در ادامه این مقاله می‌بینیم که استعدادیابی شغلی برای نوجوانان چه اهمیتی داشته و بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم.

اهمیت استعدادیابی شغلی برای نوجوانان

تصور کنید برای کاری واقعاً سخت تلاش می‌کنید که از انجام آن لذت نمی‌برید، به آن علاقه ندارید یا استعداد آن را ندارید. فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ فکر می‌کنید به چه نتایجی خواهید رسید؟ به طور نسبی، نتیجه بخشی در این مواقع چندان زیاد نیست.

اگرچه که اراده محض می‌تواند شما را در بسیاری از موقعیت‌ها به جلو سوق دهد، حتی اگر به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند نباشید. با این حال، نتیجه بخشی هرگز به اندازه‌ زمانی نخواهد بود که برای چیزی که به آن علاقه دارید، شما را هیجان زده کرده و یا برایتان آسان است، زمان و تلاش مشابهی صرف کنید. فقط کافی است تصور کنید اگر در زمینه استعدادهای خود سخت‌کار می‌کردید، به چه چیزی می‌رسیدید.

به طور کلی، موفقیت در کاری که ما آن را انجام می‌دهیم، از استعدادهای منحصر به فرد ما می‌آید. موفقیت زمانی به دست می‌آید که بفهمیم برای چه کاری ساخته شده‌ایم و برای آن سخت تلاش کنیم. در این صورت، شیرینی رسیدن به موفقیت را خواهید چشید. موفقیت، خشنودی شما در کار را بسیار بیشتر می‌کند.

چگونه به استعدادیابی شغلی برای نوجوانان کمک کنیم؟

به عنوان والدین، هدف ما کمک به موفقیت فرزندانمان است. ما می‌خواهیم آن‌ها خوشحال باشند و موفقیت آن‌ها را ببینیم. ما می‌خواهیم آن‌ها از اشتباهاتی که خودمان مرتکب شدیم اجتناب کرده و یا حداقل در مسیری ساده‌تر به آنچه می‌خواهند، دست پیدا کنند. البته گفتن همه این‌ها، راحت‌تر از انجام دادنشان است. با این حال، ما به عنوان والدین تنها کسانی هستیم که می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم. یکی از هدیه‌هایی که می‌توانیم به فرزندانمان بدهیم این است که به آنها کمک کنیم استعدادهای طبیعی خود را شناسایی و شکوفا کنند.

البته بسیار مهم است که توجه داشته باشیم به عنوان والدین، وظیفه ما تعیین استعدادهای فرزندمان نیست. وظیفه ما این نیست که به آنها بگوییم در زندگی چه کاری باید انجام دهند یا در چه زمینه‌ای تحصیل و یا فعالیت کنند. این کار دقیقاً نتیجه معکوس دارد. برای موفقیت واقعی، هر کسی باید استعدادهای فردی خود را کشف کند. هرکسی باید خود این سفر را به تنهایی کامل کند. با این حال، این بدان معنا نیست که گرفتن راهنمایی در زمینه استعدادیابی شغلی مفید یا مورد نیاز نیست. در واقع، کارهای زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم به عنوان والدین برای کمک به نوجوانان و جوانان خود انجام دهیم، زیرا آنها سعی می‌کنند همه چیز را بفهمند.

استعدادیابی شغلی برای نوجوانان

3 گام برای استعدادیابی نوجوانان

سه مرحله زیر، به والدین کمک می‌کند تا بتوانند استعدادهای منحصر به فرد فرزندان خود را شناسایی کنند.

مرحله اول؛ با آنها در مورد استعدادها صحبت کنید.

با نوجوانان خود در مورد استعدادهای طبیعی آن‌ها صحبت کنید. به آن‌ها توضیح دهید که چگونه به هر یک از ما مجموعه‌ای منحصر به فرد از استعدادها اهدا شده است. این استعدادها برای کمک به موفقیت و دستیابی به اهدافی به ما داده شده است. به این معنی که باید آنها را شناسایی، تقویت و دنبال کرد.

علاوه‌بر این، استعدادهای ما به تعیین هدف‌ها کمک کرده و به ما جهت یا مسیر می‌دهد. کار در زمینه استعدادهایمان نیز موجب رضایت و شادی می‌شود. در نهایت، تمرکز بر استعدادهایمان می‌تواند به ایجاد یک زندگی خوب و شاد کمک کند.

مرحله دوم؛ نشان دهید که از آن‌ها حمایت می‌کنید.

به فرزندان خود بگویید که وظیفه شما در کنار آن‌ها، شناسایی این استعدادها است. حضور مؤثر و حمایتگر خود را به فرزند خود نشان دهید. بسیار مهم است که فرزندان شما بدانند که یافتن استعدادها ممکن است زمان‌بر باشد و این مسئله هیچ اشکالی ندارد. در حالی که برخی استعدادهای خود را در سنین پایین شناسایی می‌کنند، برای برخی دیگر ممکن است سال‌ها طول بکشد.

مرحله سوم؛ در مورد چگونگی شناسایی استعدادهای آن‌ها صحبت کنید.

در مورد چگونگی شناسایی استعدادهای آن‌ها صحبت کنید. به نوجوانان خود توضیح دهید کاری که ما برای انجام آن ساخته شده‌ایم، به طور طبیعی برای ما اتفاق می‌افتد. استعدادهای ما در واقع همان چیزی است که بدون توضیح زیاد می‌فهمیم و در یادگیری آن سریع هستیم. به‌عنوان‌مثال، اگر در حین انجام یک کار در زمینه مورد علاقه شما زمان به‌سرعت می‌گذرد، در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. این‌ها سرنخ‌های ساده و قابل توجه هستند.

اهمیت استعدادیابی شغلی برای کسب‌و‌کارها

شاید همه ما بارها افرادی را مشاهده کرده باشیم که با وجود سخت‌کوشی بسیار، نمی‌توانند در شغل خود به اندازه کافی موفق شوند. ما می‌توانیم در شغل خود بارها شکست خورده و مأیوس شویم بدون آن که بدانیم اصلاً در آن هیچ استعدادی نداریم. پذیرش این مفهوم دشوار است زیرا ما در مورد سخت کوشی و الزامات آن برای موفقیت زیاد صحبت می‌کنیم. با این حال سخت کوشی اغلب کافی نیست. اگرچه تلاش کافی مطمئناً برای رسیدن به اهدافمان ضروری است، اما چیز دیگری نیز مورد نیاز است. ما برای موفقیت به چیزی بیش از سخت کوشی نیاز داریم.

مدیریت استعداد فقط یک واژه ساده نیست. در کسب‌و‌کارهای مختلف، توجه به فاکتور استعداد در زمان استخدام، مدیریت، توسعه و حفظ بااستعدادترین و عالی‌ترین کارمندان، بسیار اهمیت دارد. در واقع، مدیریت استعداد نقش مهمی در استراتژی کسب‌و‌کار ایفا می‌کند زیرا یکی از دارایی‌های مهم شرکت، یعنی افراد آن را معرفی می‌کند. به همین دلیل است که استعدادیابی شغلی در افراد و به‌خصوص در سنین پایین اهمیت می‌یابد. زیرا به کسب‌و‌کارهای مختلف کمک می‌کند تا کارکنان را به طور مؤثر مدیریت کرده و به توسعه شغلی خود بپردازند. دلایل زیر، اهمیت استعدادیابی شغلی برای نوجوانان در دنیای کسب‌و‌کار را به خوبی نشان می‌دهد.

جذب استعدادهای برتر

داشتن یک مدیریت استراتژیک در زمینه استعدادیابی شغلی، به سازمان‌ها این فرصت را می‌دهد که بااستعدادترین و ماهرترین کارکنان ممکن را جذب کنند. برخی سازمان‌ها، در این زمینه بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند. این کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا با جذب کارآموزان جوان در حیطه کاری خود، استعدادیابی شغلی انجام دهند. این کار نه تنها برای پیشبرد اهداف این سازمان‌ها و یافتن بهترین نیروهای ممکن مفید است، بلکه روند استعدادیابی شغلی در نوجوانان را بهبود می‌بخشد.

بالا بردن انگیزه کارکنان

توجه به استعدادها در زمینه‌های کاری مختلف، باعث می‌شود تا کارکنان انگیزه بیشتری برای کار داشته باشند. بررسی‌های انجام شده در حوزه‌های کسب‌و‌کار نشان می‌دهد که 91 درصد از کارمندان، چیزی بیشتر از پول برای حفظ احساس مشارکت و انگیزه می‌خواهند. افرادی که در زمینه استعدادهای خود فعالیت می‌کنند، انگیزه زیادی دارند.

افزایش عملکرد کارکنان

مدیریت استعدادیابی شغلی، شناسایی کارکنانی را که ممکن است منجر به مشکلات و نارضایتی‌های عملکردی شوند، برای شرکت‌ها آسان‌تر می‌کند. این مسئله همچنین باعث می‌شود که استعدادهای برتر برای مدت بیشتری در کسب‌و‌کارها باقی بمانند.

بهره مندی از کارکنان متعهد

زمانی که افراد بتوانند در حیطه استعدادهای خود فعالیت کنند، تعهد و علاقه بیشتر به انجام وظایف خود خواهند داشت. زمانی که استعدادیابی شغلی به‌گونه‌ای سیستماتیک و به درستی انجام شود، همه کسب‌و‌کارها در زمینه‌های مختلف از کارکنان متعهد بهره‌مند می‌شوند.

رضایت مشتری بالاتر

توجه ویژه به استعدادیابی شغلی منجر به یکپارچگی سازمانی و یک رویکرد ثابت در مدیریت می‌شود. به همین ترتیب، با یکپارچگی کسب‌و‌کارها، نرخ رضایت مشتری نیز معمولاً بالاتر است. این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که کارمندانی که با مشتریان در ارتباط هستند، به بهترین شکل وظایف خود را انجام می‌دهند.

جمع‌بندی نهایی

همان‌طور که مشاهده کردید، استعدادیابی شغلی و قرار دادن افراد در شغل‌هایی که به خوبی استعداد خود را در آن می‌بینند، بسیار مفید است. این موضوع نه‌تنها برای افرادی که در این مشاغل کار می‌کنند، بلکه برای مخاطبان و مشتریان آن‌ها و در نهایت برای کل جامعه مفید خواهد بود. در این مقاله سعی کردیم تا با توضیح بیشتر درباره استعدادیابی شغلی و اهمیت آن، جزئیات بیشتری را در این باره بررسی کنیم. همچنین یک راهنمای ساده برای کمک به والدین در استعدادیابی شغلی نوجوانان را ارائه دادیم. اگر شما نیز به کشف استعدادهای فرزندان خود اهمیت می‌دهید، مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد. یکی از اهداف موسسه بنیاد دانش راهنمایی و کمک به دانش آموزان برای قرار گرفتن در مسیر درست می‌باشد، از این رو از جمله خدماتی که در اختیار بورسیه‌ها قرار می‌دهد آزمون‌های استعدادیابی است تا بورسیه‌ها بتوانند در مسیر درست قرار بگیرند. تست استعدادیابی از بورسیه‌‌های اروند نمونه ای از این موارد است.

آخرین اخبار بنیاد دانش

همیار بورسیه

همیار تخصصی

کمک های نقدی