بنیاد دانش

درباره تکنیک پومودورو برای درس خواندن چه می‌دانید؟

اگر همیشه برای انجام تکالیف و یا درس خواندن با مشکل کمبود زمان مواجه هستید، مطمئن باشید تنها شما نیستید که با این مسئله دست و پنجه نرم می‌کنید. بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان با مشکل مدیریت زمان برای درس خواندن مواجه هستند. این مشکل در دنیای شلوغ و پرهیجان امروز اصلاً عجیب نیست. اما برای رفع این مسئله چه کاری می‌توان انجام داد؟  تکنیک پومودورو یکی از راه حل‌هاست.

چقدر درباره تکنیک پومودورو می‌دانید؟ هزاران دانش‌آموز زمان مطالعه خود را با تکنیک پومودورو، که توسط فرانچسکو سیریلو در سال 1999 ابداع شد، مدیریت می‌کنند. این تکنیک مبتنی بر مطالعه در فواصل زمانی معین است. کلمه پومودورو در زبان ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است. در واقع سیریلو این روش را از روی تایمر خود که شبیه گوجه فرنگی بود، نام‌گذاری کرد. این مبدع خلاق با مطالعات خود به این نتیجه رسید که تقسیم برنامه به واحدهای زمان‌بندی شده کوچک‌تر، مؤثرترین راه برای بهبود مطالعه است.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا با بررسی بیشتر تکنیک پومودورو برای درس خواندن، با مزایا و جزئیات بیشتری از آن آشنا شویم. اگر به دنبال روشی برای مدیریت زمان خود در حین مطالعه هستید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک سیستم مدیریت زمان است که افراد را برای انجام کارها در مدت زمان محدودی که در اختیار دارند، تشویق می‌کند. در واقع با این تکنیک، این شما هستید که زمان انجام کارها را تعیین می‌کنید. با استفاده از این روش، مدت زمان کاری خود را به قسمت‌های 25 دقیقه‌ای تقسیم می‌کنید که با وقفه‌های پنج دقیقه‌ای از هم جدا می‌شوند. این فواصل زمانی، پومودورو نامیده می‌شود. سپس با گذشت چهار پومودورو، حدود 15 تا 20 دقیقه استراحت می‌کنید.

ایده پشت این تکنیک این است که تنظیم تایمر، حس اضطرار را القا می‌کند. با این روش، به جای اینکه احساس کنید زمان بی‌پایانی در طول روز برای انجام کارها داشته و در نهایت آن ساعات ارزشمند را صرف کارهای غیرضروری کنید، می‌دانید که فقط ۲۵ دقیقه فرصت دارید تا حجم زیادی از کارها را انجام دهید. علاوه بر این، استراحت‌های اجباری در پومودورو، احساس خستگی ساعات انتهایی روز را از بین می‌برد. به این صورت تمرکز بیشتری هم روی انجام کارهای خود دارید چرا که می‌دانید علاوه بر زمان محدود برای انجام آن، زمانی هم برای استراحت دارید.

نحوه کار تکنیک پومودورو

حالا که با تکنیک پومودورو آشنا شدیم، بهتر است به صورت دقیق‌تر نحوه کار آن را بررسی کنیم. مراحل استفاده از تکنیک پومودورو عبارتند از:

  • مطالبی که می‌خواهید مطالعه کنید را مشخص کرده و تخمین بزنید که چه مقدار زمان نیاز خواهید داشت. سپس زمان مورد نظر را مطابق با تکنیک پومودورو تقسیم کنید.
  • یک تایمر برای مدت 25 دقیقه تنظیم کرده و شروع به مطالعه کنید. شما می‌توانید از تایمر گوشی یا ساعت خود برای این کار استفاده کنید. البته اپلیکیشن‌های پومودورو نیز طراحی شده و می‌توانید به سادگی از آن‌ها استفاده کنید.
  • در زمان پومودورو، هرگونه عامل حواس پرتی را در اطراف خود به حداقل برسانید. اگر فکر یا ایده‌ای به ذهنتان خطور کرد آن را یادداشت کنید تا بعداً به بررسی آن بپردازید. اگر یکی از دوستانتان با شما تماس گرفت، به او اطلاع دهید که بعداً با او تماس خواهید گرفت.
  • بعد از گذشت 25 دقیقه، یک استراحت کوتاه 5-10 دقیقه‌ای انجام دهید. در این زمان می‌توانید یک قهوه بنوشید، کمی راه بروید، با دوستان خود حرف بزنید و یا یک فعالیت آرامش‌بخش انجام دهید.
  • این روند را به همین صورت تکرار کنید. در انتها بعد از 4 پومودورو، 20 تا 30 دقیقه استراحت کنید.
  • اگر یک کار یا موضوع مورد مطالعه را قبل از پایان پومودورو به اتمام می‌رسانید، از زمان باقی مانده برای مرور آن‌ها یا آماده کردن مطالب پومودوروی بعدی استفاده کنید.
تکنیک پومودورو

مزایای تکنیک پومودورو

همان‌طور که دیدید، تکنیک پومودورو در عین سادگی می‌تواند تا حد زیادی مؤثر باشد. استفاده از تکنیک پومودورو برای درس خواندن سال‌هاست که در بین دانشجویان و دانش‌آموزان رواج دارد. از این رو می‌توان مطمئن بود که مزایای زیادی برای افزایش بهره‌وری مطالعه دارند. در ادامه، مزایای تکنیک پومودورو را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

عدم اشتباه‌های مکرر به دلیل نداشتن تمرکز

با استفاده از تکنیک پومودورو، اشتباهات احتمالی که به دلیل عدم تمرکز پیش می‌آمد، تا حد زیادی کاهش می‌یابند. به همین دلیل، دیگر از دوباره کاری، استرس و صرف زمان بیش از حد نیز خبری نیست. همچنین انجام کارها و مطالعه موضوعات مختلف تا حد زیادی ساده‌سازی شده و به همین دلیل، احتمال خطا کم می‌شود.

کاهش طول و تعداد جلسات کاری و مطالعه

با این تکنیک، دیگر خبری از مطالعات طولانی و طاقت‌فرسا و بی‌فایده نیست.

بهبود و افزایش انگیزه

زمانی که بازدهی کاری که انجام می‌دهید و یا موضوعی که آن را مطالعه می‌کنید بهبود یابد، انگیزه نیز افزایش خواهد یافت. همچنین با استفاده از این تکنیک، دیگر از عدم اعتماد به نفس، عدم مسئولیت پذیری و عدم اعتماد بین اعضای تیم خبری نیست.

همراهی زمان با شما

با استفاده از تکنیک پومودورو، دیگر زمان تعیین کننده نیست و این شما هستید که آن را تعیین می‌کنید. شما می‌توانید به طور منظم استراحت کنید، یاد بگیرید که روند کار خود و یا تیم را مشاهده کرده و آن را بهبود ببخشید. همچنین دیگر تحت فشار زمان، کار نکرده و تنش بین اعضای تیم وجود ندارد. همچنین اگر در یک تیم کار می‌کنید، اعضای تیم دیگر ترسی از پاسخگو بودن ندارند.

رعایت ضرب‌‎الاجل‌ها بدون فشار زمان

یاد بگیرید که یک هدف پیچیده را به یک سری از اهداف ساده‌تر تبدیل کرده و در نتیجه با افزایش انگیزه، دقت برآوردها و احتمال موفقیت نهایی را افزایش دهید.

چرا پومودورو؟

زمانی که به طور کامل درگیر یک کار هستیم بهتر آن را انجام می‌دهیم. همچنین زمانی که تمام تمرکز خود را برای مطالعه یک موضوع خاص گذاشته‌ایم، یادگیری بسیار بیشتر و بهتر صورت می‌گیرد. اما این موضوع می‌تواند از نظر ذهنی خسته کننده بوده و قطعاً با این اوصاف، داشتن استراحت اهمیت پیدا می‌کند. در طول وقفه‌های طولانی‌تر، مغز ما اطلاعات جدید را جذب می‌کند و برای دور بعدی آماده می‌شود. با انجام تکنیک پومودورو برای درس خواندن، دامنه توجه و تمرکز خود را بهبود می‌بخشید. در نتیجه بالاترین بازدهی را داشته و مطالعه شما کاملاً مفید خواهد بود.

معمولاً کسانی که بخواهند بهره‌وری خود را در زمان مطالعه یا انجام هر کار دیگری افزایش دهند، از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنند. ممکن است در ابتدا تقسیم کارها و زمان در بخش‌های کوچک‌تر طبیعی به نظر برسد. شاید در تجربه‌های اول خود بخواهید تایمر را نادیده گرفته و به مطالعه خود ادامه دهید تا زمانی که خسته شوید. اما اگر روند را به درستی ادامه دهید، می‌بینید که به‌راحتی می‌توانید با آن منطبق شوید. زمانی که شروع به استفاده از این تکنیک کنید، می‌بینید که اشتیاق زیادی برای اتمام کارها در زمان 25 دقیقه‌ای خود خواهید داشت. این کار تمرکز شما را نیز تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

از آنجایی که این تکنیک شما را مجبور به استراحت کافی و مرتب می‌کند، احتمالاً در پایان روز متوجه می‌شوید که احساس بهتری خواهید داشت. شما نه تنها مطمئن هستید که از زمان خود کاملاً مفید استفاده کرده و استرس اتمام کارها را ندارید، بلکه احساس خستگی نیز نخواهید داشت.

جمع‌بندی نهایی

تکنیک پومودورو یکی از مفیدترین تکنیک‌های زمان‌بندی برای درس خواندن و انجام کارهای مختلف است. با استفاده از این تکنیک نه تنها می‌توانید کارها و دروس برنامه‌ریزی شده را به بهترین شکل پیش ببرید، بلکه از خستگی شدید ناشی از مطالعه و کار زیاد خبری نیست. علاوه‌بر این، این شما هستید که زمان را تعیین می‌کنید و می‌توانید مطمئن باشید که با تمرین کافی، به تمام برنامه خود خواهید رسید. همچنین تکنیک پومودورو یکی از رایج‌ترین مشکلات مطالعه، یعنی از بین رفتن تمرکز را از بین می‌برد.

در این مقاله از مجله بنیاد دانش سعی کردیم تا با بررسی دقیق‌تر تکنیک پومودورو برای درس خواندن و همچنین مزایای آن، با روش کار این تکنیک آشنا شویم. شما می‌توانید جهت مطالعه سایر مقالات در راستای بالا بردن بهره‌وری مطالعه خود به سایر مقالات مجله بنیاد دانش قسمت آموزشی مراجعه فرمایید. بنیاد دانش در تلاش است تا استعدادهای تحصیلی دانش‌آموزان تحت پوشش بورسیه خود را شکوفا کند در همین راستا کمیته‌ای به نام خدمات آموزشی را تشکیل داده است که در این لینک می‌توانید با شرح وظایف و مسئولیت‌های این کمیته بیشتر آشنا شوید.

آخرین اخبار بنیاد دانش

همیار بورسیه

همیار تخصصی

کمک های نقدی